Jak prawidłowo oceniać oferty pracy, część II: firma

7587-lg

Jak pisaliśmy w poprzedniej części, wydaje się, że to tylko i wyłącznie pracodawca wybiera pracownika, nigdy na odwrót. Ten wpis jest drugą częścią tematu, w którym prezentujemy, że może być na odwrót, dodatkowo podpowiadamy jak ocenić oferty pracy.

 

 

1.     Jak szukać informacji o firmie

 

 

Przed złożeniem aplikacji powinniśmy zastanowić się w jakiej firmie chcielibyśmy pracować. Informacje o pracodawcach możemy znaleźć najszybciej w Internecie, na ich stronach internetowych. Uzyskanie informacji o wielkości firmy, kluczowych klientach, długości istnienia na rynku nie powinno przysporzyć nam żadnego problemu. Dobrym sposobem jest również popytanie znajomych, czy mają jakieś informacje o tej firmie, często ujawniane przez jej obecnych lub byłych pracowników. To pozwoli nam wyselekcjonować już na wstępie oferty odpowiadające naszym potrzebom.

 

 

2.     Małe czy duże przedsiębiorstwo?

 

 

Przy wyborze oferty pracy powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość przedsiębiorstwa, do którego chcemy aplikować, ponieważ związane są z tym konkretne korzyści. Duże firmy mają zazwyczaj przygotowane programy szkoleniowe, ścieżki kariery, często jasno określoną drogę do awansu. Ich wielopoziomowa struktura gwarantuje możliwość rozwoju, procedury są sformalizowane, więc można spodziewać się oceny opartej na naszych rzeczywistych osiągnięciach, a więc obiektywnej. Duże firmy oferują też dostęp do nowoczesnych rozwiązań, narzędzi, itp. Główną ich wadą jest jednak wąska specjalizacja pracownika. Jeżeli jednak wolimy system, w którym pracownikowi powierza się więcej odpowiedzialności oraz szeroki zakres zadań, to zdecydowanie wygrywają tu małe firmy. Ich dużym plusem są też bardziej rozbudowane więzi miedzy współpracownikami, co wpływa na przyjazną atmosferę w pracy.

 

 

3.     Obecność na rynku

 

 

Bez względu na wielkość firmy jaką preferujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na pozycję firmy na rynku. Jeżeli jest to firma działająca od kilku lat, stabilnie funkcjonująca, możemy spodziewać się raczej bezpiecznego miejsca pracy. Takiej gwarancji nie mamy przy aplikowaniu do firmy nowopowstałej lub działającej na rynku od niedawna. Ryzykujemy tu utratą pracy w razie niepowodzenia firmy, ale z drugiej strony, w razie odniesienia sukcesu, zyskamy stabilne miejsce pracy i współuczestniczenie w osiągnięciu tego sukcesu.

 

 

4.     Przedsiębiorstwo państwowe czy prywatne?

 

 

Warto również zastanowić się, czy chcemy pracować w firmie należy państwowej czy prywatnej. Przedsiębiorstwa państwowe gwarantują raczej stabilną pracę oraz dbałość o przywileje wynikające z prawa pracy. Z drugiej strony ich kultura organizacyjna może być nieco przestarzała. Ważny jest również negatywny wizerunek firmy państwowej na rynku.  W przypadku przedsiębiorstw prywatnych problemem może być obsadzanie kierowniczych stanowisk przez członków rodziny i znajomych, co niekiedy znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia dostęp do awansu.

 

 

5.     Siedziba

 

 

Nie powinniśmy zapominać o sprawdzeniu siedziby firmy, która oferuje miejsce pracy, gdyż jest to pierwsza naoczna wizytówka firmy Jeżeli mieści się w zadbanym reprezentatywnym budynku, to może oznaczać, że firma jest w dobrej kondycji finansowej i inwestuje w swój wizerunek. Daje to większą gwarancję jednoczesnych inwestycji w pracowników.

Jeżeli natomiast siedziba jest zaniedbana lub obskurna, to nie świadczy to zbyt dobrze o stanie finansowym firmy. Samo pomieszczenie może również odstręczać od pracy w takim przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*