Dress code
. Codziennie wstając do pracy, stajemy przed problemem co ubrać. Wybierając strój do pracy powinniśmy zawsze pamiętać, że musi on być odpowiedni dla naszego stanowiska, a także odzwierciedlać wizerunek firmy. Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek dotyczących właściwego ubioru w miejscu, w którym pracujemy.
Podstawą w wyborze ubioru powinno być zawsze kierowanie tym, by pokazywał niewymuszoną elegancję, gust, wyczucia i schludność. Ubiór ma duży wpływ na ocenę naszej osoby, a jako członkowie firmy, również jej. Stąd też urzędnikowi czy prawnikowi nie wypada przyjść w dżinsach i podkoszulku. W przypadku mężczyzn sprawa wydaje się oczywista. Myśląc o tym, jak powinien wyglądać elegancko ubrany mężczyzna, wyobrażamy sobie go w dobrze skrojonym garniturze. W przypadku pracy w korporacji czy w zawodach jak prawnik, broker czy prezenter telewizyjny, powinien to być strój obowiązkowy, ale w wielu wypadkach wystarczy elegancka koszula i ciemniejsze dżinsy. Jakie błędy panowie popełniają najczęściej? Przede wszystkim luzują krawaty i rozpinają kołnierzyki. Trzeba pamiętać również, że odkryte buty są nie do przyjęcia. Teraz uwagę skierujemy w stronę ubioru kobiet. Panie mają dużo większy wachlarz możliwości, najróżniejsze spódnice, spodnie i bluzki. Grunt to elegancja. Jaskrawe kolory nie są tu najlepszym wyborem. Zamiast nich, kobiety powinny skierować się ku bieli, czerni, zieleni, szarości czy tzw. kolorom ziemi. Jednak podstawą jest to, by dekolt nie był za duży, a spódniczka za krótka bądź zbyt obcisła. Również w przypadku biżuterii należy zachować umiar, zakładając co najwyżej dwie jej sztuki.
Przyjęło się również w wielu miejscach pracy, że piątek to tzw. casual day, czyli dzień dozwolonego luzu, w tym w doborze stroju. Nie zapominajmy jednak, że nasze stanowisko wymaga od nas odpowiedniej kultury ubioru i powinien być on taki, by nie przyniósł nam i firmie wstydu. W świetle prawa pracodawca może zwolnić nas, jeżeli będziemy działali negatywnie na wizerunek firmy, a co łatwo się domyślić, jeżeli nasz strój będzie niestosowny. Oczywiście, zwykle panuje mniejszy rygor w postaci upomnień i kar porządkowych w przypadku nieodpowiedniego ubioru, jednak pracodawca ma obowiązek wczęśniej ustalić i przedstawić pracownikom własny dress code.
Nasz ubiór, poza tym, że pokazuje nas samych, naszą kulturę, jest również wizerunkiem firmy, w której pracujemy. Jest wyrazem szacunku dla klientów i współpracowników, a także świadczy o profesjonaliźmie i powadze podejścia do wykonywanych obowiązków. Z tego właśnie powodu powinniśmy zawsze dbać o to, byśmy nie musieli się wstydzić tego, jak jesteśmy ubrani w pracy, a osiągnąć to możemy, stosując się po kilku powyższych zasad.