Mistrzostwo świata, czyli rzecz o mentoringu

008853_800

Dobrze prowadzony mentoring pomaga pracownikom rozwijać swoje talenty i doskonalić umiejętności. Mentoring to jest coaching, słuchanie, doradztwo i utrzymywanie relacji, na ogół z pracownikiem, który jest mniej doświadczony niż mentor.

Mentoring jako sprawdzona metoda relacji pomiędzy mistrzem a uczniem( mentee) polega na rozwijaniu umiejętności i potencjalnych możliwości pracownika.
Relacja mentoringowa jest korzystna dla wszystkich stron:

dla pracownik, który ma mentora, dla samego mentora i organizacji.

Budowanie kultury mentoringowej

Niejednokrotnie zastanawiamy się, co trzeba zrobić, aby rozwijać ludzi. Mentoring ma w tym procesie większe znaczenie niż wysłanie kogoś do grupy szkoleniowej. Wymaga też więcej ciężkiej pracy ze strony pracowników. Ale też pracy silnie ukierunkowanej na określone cele, z reguły dobrze sprecyzowane.  
Wydaje się, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek, organizacje, duże i małe szukają sposobu, aby wyjść poza tradycyjne paradygmaty mentoringu. Aby podnieść poprzeczkę, w praktyce wprowadzając doradztwo, tworzą kulturę mentoringu.

Grupa mentoringowa

Efektywne relacje i wzajemna wymiana doświadczeń są f i l a r a m i   s u k c e s u o r g a n i z a c j i. Organizacje, które znalazły sensowne sposoby współdziałania, notują większą wydajność. Zapewniają też lepszy rozwój kariery, swobodnie płynących innowacji i ogólną poprawę efektywności pracowników. Natomiast istnienie grupy mentoringowej jest narzędziem wartości dodanej.

Mentoring to imperatyw strategiczny firmy.
Pracownicy wyżu demograficznego odgrywają kluczową rolę w mentoringu kolejnych pokoleń pracowników. Wykorzystaj wyż demograficzny ze względu na bogactwo wiedzy nabyte przez starszych pracowników. Młodsi pracownicy skorzystają na wdrożeniu mentoringu, szczególnie w organizacjach opartych na wiedzy. 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*