10 żelaznych zasad rozmowy kwalifikacyjnej cz. 2

klamstwo-rozmowa-kwalifikacyjna

. .

Poniżej prezentujemy drugą część zasad, dzięki którym wywrzesz bardzo dobre wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Zasada nr VI – Odpowiadaj na pytania

 

Czasem zdarza się, że rekruter lub pracodawca, siedzący po drugiej stronie biurka, podczas prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej zada nam pytanie, na które nie znamy do końca odpowiedzi. Bardzo ważne jest, żeby ZAWSZE odpowiadać na pytania. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, o co chodzi, powinniśmy poprosić o doprecyzowanie i uściślenie pytania.

 

Zasada nr VII – Słuchaj aktywnie

 

Zapamiętaj: to, że mamy zmysł słuchu, nie znaczy, że umiejętność słuchania mamy daną z nim w pakiecie. Podczas rozmowy musimy być bardzo dobrymi słuchaczami. Oprócz tego że słyszymy naszego rozmówcę, musimy dodatkowo zinterpretować jego intencje. Często to co jest najważniejsze powiedziane jest między wierszami.

 

 

Zasada nr VIII – Podawaj przykłady
 

Bardzo ważne, żeby podczas rozmowy operować konkretem. Czyli przykładowo, zamiast opowiadać w superlatywach o swoich pozytywnych cechach pracownika, możemy opisać jeden przykład udowadniający naszą cechę. Musimy być przygotowani do udowodnienia każdej pojedynczej umiejętności, którą wspomnieliśmy w naszym życiorysie. Dla osoby, która z nami rozmawia jako rekruter nasze zachowania z przeszłości są podstawą do przewidzenia naszych osiągnięć.

 

 

Zasada nr IX – Zadawaj pytania

 

Rozmowa kwalifikacyjna to rodzaj wywiadu, a wywiad to dialog dwóch stron. Nie tylko przyszły pracodawca lub rekruter powinien zadawać pytania, kandydat ma również nie tylko do tego prawo, ale i powinna to być jego powinność. Dzięki umiejętnie zadawanym pytaniom na rozmowie kwalifikacyjnej możemy dowiedzieć się o rzeczach, które dadzą nam przewagę nad innymi kandydatami. Pokazujemy również w ten sposób nasze zainteresowanie.

 

 

Zasada nr X – Trzymaj rękę na pulsie

Na koniec rozmowy grzecznie zapytaj kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi, powinieneś też poprosić o numer telefonu i poinformować, że bardzo ci zależy na pracy i w związku z tym w wyznaczonym terminie pozwolisz sobie zatelefonować. Jeśli znasz e-mail do osoby, z którą rozmawiałeś napisz list z podziękowaniem za rozmowę.

Komentarze

  1. Taaa i tak trzeba mieć farta albo wyjka/ciotkę/ mamę/tatę/…, żeby nie wywalili cv do kosza jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę…

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*