Jak być asertywnym w pracy?
Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób. Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do realizacji założonych celów mimo negatywnych nacisków otoczenia, racjonalną dbałość o własne interesy z uwzględnieniem interesów innych. Umiejętność jasnego wyrażania swojego stanowiska, wyrażenia sprzeciwu wobec negatywnych dla nas działań przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Umiejętność walki o swój sukces, rozwiązywania konfliktów może być bardzo pomocna w budowaniu pozycji w zespole i wspierać motywację do pracy. Dzięki asertywności nasze codzienne działania i obowiązki mogą być okazją do budowania profesjonalnego wizerunku oraz usprawniania komunikacji z przełożonymi i z współpracownikami.
Kto ma się tym zająć?
Nie do końca jasno przydzielone obowiązki są bardzo częstym źródłem konfliktów i nieporozumień. Często pracodawcy podchodzą za bardzo luźno do tej części swoich obowiązków, przez co pracownicy gubią się w domysłach i błędnych sugestiach. Kolejnym źródłem konfliktów może stać się brak jasno określonej ścieżki kariery, czy struktur w danej firmie. Wszelkie nieporozumienia mogą pojawiać się na takich polach, jak: oskarżenia o nieprawidłowe dopełnienie obowiązków lub chaos w przydzielaniu zadań w danym projekcie. Każdy pracodawca, który zauważy tego typu stan rzeczy, powinien przyjrzeć się procesom na tym etapie działania firmy i odpowiednio je zoptymalizować. Jeżeli z kolei jesteś pracownikiem, nie powinieneś czekać, aż „klimat się polepszy” albo że samo przejdzie. Najlepiej jest po prostu porozmawiać z pracodawcą. Może on być bowiem nie do końca świadomy procesów, jakie zachodzą w firmie na tym poziomie. Może też czeka na twoją większą aktywność w dbaniu o swój własny rozwój. Wyjaśnienie sytuacji pozwoli oczyścić atmosferę w zespole intensywniej się rozwijać.
Dość z podawaniem kawy!
Często młodzi pracownicy danej firmy, mimo, ze są zatrudnienie z tym samym tytułem zawodowym i na tym samym stanowisku, co inni, starsi pracownicy spotykają się z problemem bycia chłopcem/ dziewczyną od parzenia kawy. Starsi stażem współpracownicy często po prostu wysługują się młodszymi stażem pracownikami na poziomie wykonywanie przez nikogo niechcianych obowiązków albo zasypywania ich działaniami gorszej kategorii. W tym przypadku młody pracownik powinien porozmawiać ze swoimi współpracownikami i jasno określić, czym powinien się zajmować. Nie musi się przecież godzić na bycie osobą do wysługiwania się przez wszystkich innych. Jeżeli to nie pomoże i mimo wysiłku nie uda się ułożyć partnerskich stosunków z współpracownikami, należy porozmawiać z przełożonym. Powinieneś poinformować go o trudnych warunkach panujących w zespole i poproś o pomoc w nawiązaniu prawidłowych stosunkach. Być może problem leży w nieprawidłowo przydzielonych obowiązkach, nierozwiązanych wcześniej konfliktach czy trudnej sytuacji w firmie, która powoduje nerwowe i opresyjne zachowania
Bliskie relacje w pracy
Czasem może się zdarzyć, że w pracy poznamy osoby, które będą się chciały z nami zaprzyjaźnić. Jest to całkowicie normalne. Natomiast, jeżeli staniemy się dla tych osób kimś, komu ciągle zwierzają się ze swojej złej sytuacji rodzinnej, materialnej, emocjonalnej, itd. i z tego powodu proszą nas o dokończenie pracy za nich albo zostanie po godzinach, to na początku możemy się na to zgodzić. Aczkolwiek, jeżeli taki stan będzie nagminny, powinniśmy stanowczo zareagować. Tego typu osoby mogą mieć tendencje do egocentryzmu i wykorzystywania zażyłości czy przyjaźni do własnych celów. Jeśli po raz kolejny zastępujesz koleżankę w pracy lub wysłuchujesz problemów kolegi, a sam masz wiele do zrobienia, spróbuj w łagodny, stanowczy sposób zwrócić uwagę na to, że benefity ze znajomości powinny być wzajemne, a ty jesteś już zmęczony wykonywaniem obowiązków za kolegę czy koleżankę. Umiejętność jasnego przedstawienia swojego stanowiska może pomóc oczyścić napiętą w zespole atmosferę. Może również pomóc w budowaniu profesjonalnego wizerunku pracownika pewnego swoich kwalifikacji oraz zaangażowanego w swoją pracę.