Jak zarządzać stresem w pracy – odsłona II

pobrane

Step by step:

  • Radzenie sobie ze stresem pracy
  • Dbanie o siebie
  • Ustalanie priorytetów i dobra organizacja czasu pracy
  • Poprawa inteligencji emocjonalnej
  • Przełamywanie złych nawyków

Gdy stres w pracy zaburza zdolność do wykonania pracy, zarządzanie życiem osobistym lub niekorzystnie wpływa na zdrowie, to jest czas, aby podjąć działania.

Istnieje wiele kroków, które można podjąć w celu zmniejszenia zarówno ogólnego poziomu stresu, ale też unikania sytuacji zbyt mocno stresogennych. Weźmy odpowiedzialność za poprawę swojego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia.

Zacznijmy od prostej nauki lepszych umiejętności komunikacyjnych w celu ułatwienia i poprawy swoich relacji z partnerami i współpracownikami. Kiedy nasze własne potrzeby są zaspokojone, jesteśmy silniejsi i bardziej odporni na stres. A stres będzie nam towarzyszył zawsze, nie oszukujmy się. Jednak często boimy się mówić o swoich potrzebach, ale też nie słuchamy potrzeb innych ludzi.

Dbanie o siebie nie wymaga całkowitego „remontu” stylu życia. Nawet małe rzeczy mogą poprawić nastrój, dodają energii i sprawiają, że czujesz się jakbyś był z powrotem w fotelu kierowcy. Takie drobiazgi, a niekoniecznie wielkie rewolucje, pozwolą ci szybko zauważyć zmniejszenie poziom stresu , zarówno w domu jak i w pracy.

 Kiedy praca i stres w miejscu pracy grozi przytłoczeniem, istnieją proste kroki, jakie można podjąć, aby odzyskać kontrolę nad sobą i sytuacją. Twoja zdolność do utrzymania poczucia samokontroli w sytuacjach stresowych często będzie dobrze przyjęta przez współpracowników, menadżerów i podwładnych.  Może prowadzić do lepszych relacji w pracy. Czujesz, że dopada cię wściekłość? Czujesz, że zaraz wyjdziesz z siebie? Spróbuj prostego ćwiczenia – wyjdź ( dosłownie, ale jak w dziecięcej zabawie) z siebie. I dosłownie stań obok. Wszyscy potrzebujemy czasami dystansu do siebie i sytuacji. Dla zachowania swojej dobrej kondycji.

 

Komentarze

  1. Właśnie DYSTANS! Jeśli staniesz obok sytuacji / ludzi / siebie możesz całkowicie zmienić punkt widzenia.

  2. Szymon Krusz | 2013-10-04 20:19

    Czytając. Ten blog odnoszę wrażenie że pisał go ktoś bardzo zestresowany. Totalny chaos. Najbardziej stresogennym elementem w pracy jest szef i „stawanie obok siebie” niczego nie poprawia a na pewno nie odstresowuje :) . Dystans do siebie wskazany jest sprawcom stresu a nie ich podwładnym

  3. Szymonie proszę nie przesadzaj. Wpis jest sensowny. Warto nad nim się zastanowić. Życzę dystansu i dobrego dnia

  4. Taa, Straszni pracodawcy. I gdyby mogli dawać kasę i na nas zarabia. Moglibyśmy nic nie robić. Każdy ma inną metodę. Przerzućmy wszystko na strasznych sprawców stresu, oni każą nam cokolwiek robić.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*