Nieoczekiwana zmiana miejsc

Nie lubię rozmawiać przez telefon – stwierdził ponuro Wojtek, popularnie zwany w firmie Łysym. Nie lubił, kilka osób siedzących razem z nim w jednym, niewielkim pomieszczeniu, słyszało to doskonale. Mnie męczyły ciągi cyfr i sprawozdań. Zamieniliśmy się rolami. Sprawa była prosta i oczywista. W obu przypadkach nastąpiła zmiana kategorii zaszeregowania  bez zmiany warunków finansowych. W praktyce oznaczało to większą wydajność, bo poziom zadowolenia z pracy wzrósł znacząco. Szefowi takie rozwiązanie też w pełni odpowiadało.

Ogólnie rzecz biorąc:

  • W pewnych obszarach po prostu się nie rozwijamy, bo nie mamy do tego predyspozycji.
  • Na pewnych stanowiskach czasami przypadkowo umieszcza się pracowników, którzy cech niezbędnych do wykonywania przydzielonych im zadań po prostu nie posiadają. I często nie będą posiadać – taki mają profil pracowniczy. I żadne szkolenia i najlepsza nawet motywacja tego nie zmieni.
  • Określenie cech osobowych, zainteresowań i umiejętności
  • Czasami wystarczy określić cechy indywidualne pracownika, o których istnieniu nawet możemy nie wiedzieć.

Warto zastanowić się nad wykorzystaniem odpowiednich narzędzi badawczych, które pomogą nam odkryć np. zbyt słabo wyeksponowane cechy pracownika. Spójrzmy na Psychologiczny profil predyspozycji zawodowych – ten test określa te obszary działalności zawodowej, które zwiększają możliwość odniesienia sukcesu.

Warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie. Kiedy nasz zapał do pracy jest największy? Jak wiecie ze swego doświadczenia – wtedy, gdy wykonujemy zadania odpowiadające naszym predyspozycjom, upodobaniom, ale też indywidualnym cechom. W przeciwnym razie w pracy się dusimy.

Warto sprawić, aby nasza radość z wykonywanej pracy nie była tylko mniejszym złem lub wręcz pozorowaniem. Zbigniew Waydyk zapytał dobitnie: Radość Syzyfa? Przejście na normowany czas pracy. Koniec cytatu. Ale my chcemy więcej, dlatego nie zarzucajmy swojego potencjału na rzecz konieczności zakotwiczenia się w jednej określonej czynności lub na stanowisku, które nas ogranicza, nie wykorzystuje w pełni naszych możliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*