Poczucie satysfakcji a motywacja do pracy cz.1
. Satysfakcja z pracy jest niezwykle ważna dla każdego z nas. Ogólnie satysfakcja jest wynikiem zgodności między potrzebami pracownika a sposobem ich zaspokajania przez pracodawcę. Zadowolenie z wykonywanej przez nich pracy wpływa na ich motywację, a ta często owocuje w polepszaniu przez pracowników swoich wyników, a co za tym idzie, wyników firmy. Co wpływa na satysfakcję z wykonywanej pracy? Tak jak wiele jest stanowisk, tak i czynników jest mnóstwo, a poniżej omówię te. które uważane są za najważniejsze.
Każdy przyzna, że gdy przychodzimy do pracy, wolimy znaleźć się w miejscu nam przyjaznym, wolnym od zbędnego stresu, ze współpracownikami, z którymi nie trzeba toczyć wojen o awans czy względy szefa. Atmosfera w miejscu pracy jest niezwykle ważnym faktorem, jako że daje pracownikom podstawową chęć do przyjścia i pozostania w pracy. Logicznie rzecz ujmując. jeśli gdzieś się czujemy źle, nie chcemy tam być, a jeśli musi się w tym miejscu znajdować, nie przynosi nam to satysfakcji, a demotywację. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by naszym pracownikom nie było źle w miejscu, w którym przyszło im pracować. Warto ich pytać co im się podoba, a co powinno się zmienić, i- jeśli to możliwe- dążyć do poprawy.
Kluczową rolę w poczuciu satysfakcji jest zdobywania uznania w gronie współpracowników i wśród przełożonych. Dlatego zawsze dobrze jest pochwalić pracownika za jego pracę, szczególnie tak by czuł, że inni też o tym wiedzą. Zamiast ganić za błędy, lepiej je wskazać i poprosić o ich korektę. Dodatkowo niezwykle ważne jest zaufanie między pracownikiem i przełożonym, jak i między innymi pracownikami. Powinno się dawać możliwość wypowiadania własnych sądów i prawo do podejmowania decyzji i ich konsekwencji. Pracownik, który nie czuje się tylko ‘trybem w maszynie’, pracuje o wiele efektywniej i wykonuję zadania z większą satysfakcją, szczególnie te, których sam się podjął.
Głównym czynnikiem, dającym ludziom satysfakcję z wykonywanej pracy, są oczywiście pieniądze i możliwość awansu. Dlatego właśnie, poza pensją, która nie zawsze jest zadowalająca, warto pomyśleć nad różnymi premiami finansowymi i niefinasowymi dla pracowników, a także dać im jasno wytyczone wymagania, jeśli dążą do awansu. Nic nie daje takiego poczucia satysfakcji jak samorozwój i nic tak go nie zaniża jak stagnacja i brak perspektyw.
Motywacja pracownika jest niezwykle ważnym czynnikiem psychologicznym. Pozwala mu ona nie tylko osiągać więcej mniejszym kosztem, ale również powoduje, że angażuje się on bardziej w to co robi, wykonując pracę dokładniej, lepiej. Dlatego właśnie podnoszenie satysfakcji z pracy, która z kolei zwiększa motywację do niej, jest tak ważna zarówno dla pracownika, jak i firmy.