Poczucie satysfakcji a motywacja do pracy cz.2
. Motywacja jest czynnikiem niezwykle ważnym w zwiększaniu zadowolenia z pracy. Jako, że poczucie satysfakcji pozwala wytyczyć określoną postawę każdego pracownika wobec pracy, bardzo ważna jest znajomość mechaniki powstawania zarówno jej, jak i co ważniejsze, motywacji. Składa się nią wiele czynników materialnych i niematerialnych, a wiedza na ich temat jest kluczowa, by osiągnąć sukces firmy, który w znacznym stopniu jest spowodowany zaangażowaniem pracowników.
Duże znaczenie w motywacji pracownika ma wyznaczenie jasno określonych metod i procedur, w których przyjdzie mu pracować. Przedstawienie z góry w klarowny sposób to, czego od niego wymagamy, znacznie podnosi jego wydajność, a to z kolei pozytywnie wpływa na jego satysfakcję. Dodatkowo jeśli cele i zadania, które są postawione przed pracownikiem w sposób jednoznaczny, ułatwiają mu ich wykonanie dzięki temu, że nie musi wymyślać tego, o co mogło chodzić przełożonemu i w razie złej interpretacji-narażać się na konsekwencje źle wykonanej pracy.
Kolejnym ważnym dla zwiększenia motywacji czynnikiem jest komfort psychiczny pracownika, zawiązany ze stabilnością i bezpieczeństwem na stanowisku, na którym się znajduje. Człowiek, który wie, że jego pozycja nie jest w żaden sposób zagrożona, pracuje w mniejszym stresie, dzięki czemu wzrasta jego efektywność. Wyniki przez niego osiągane dają zaś niewymierne znaczenie dla jego motywacji i satysfakcji w dobrze wykonanej pracy i- co jest również niezbędne- uznania u przełożonego.
Równie ważne dla motywacji pracownika jest zlecanie mu przez przełożonego coraz to nowszych, trudniejszych zadań. Czuje on w ten sposób większą odpowiedzialność, a co za tym idzie i stres. Pokazujemy mu równocześnie, że kładąc na jego barki ważne sprawy, doceniamy go jako pracownika, a ten będzie się starał wykonać pracę jak najlepiej, by zdobyć większe uznanie. Także można łatwo dojść do wniosku, że chęć samorealizacji pracownika, przekłada się na jego motywację, a ta po osiągnięciu celu, na satysfakcję.
Satysfakcja z wykonywanej pracy jest niezmiernie potrzebnym uczuciem w życiu każdego człowieka. Jednak to wszelkie miłe uczucia towarzyszące motywacji powodują właśnie to, że pracownik chce zachować istniejący stan i dlatego podejmuje dalsze starania, poprawiając wynik swój, a co za tym idzie, firmy w której pracuje i zwiększając swoją satysfakcję. Z tego właśnie powodu niezwykle ważną rolą kierownictwa jest wykreowanie warunków, w których owa motywacja mogłaby się u pracownika narodzić, pozwalając zaowocować zwiększoną wydajnościa i w konsekwencji satysfakcją z działania.