Ankieta związku z klientami
To prawda – istnieją osoby szukające silnych relacji ze sprzedawcą lub marką.
Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy. Od budowania silnych więzi mamy rodzinę, znajomych, przyjaciół. Poza tym „przebodźcowanie” klienta w tym zakresie może mieć odwrotne skutki. A w dzisiejszych czasach zalewani jesteśmy informacjami, promocjami, próbami związania nas z programami lojalnościowymi.
Wbrew pozorom niewielu ludzi jest jednak wrażliwych na tak nienaturalne wybiegi. Wiele osób nie rozumie również, dlaczego telemarketerzy próbują zwracać się do nich po imieniu. Zmęczony zbyt częstymi i pozorowanymi kontaktami klient może zamknąć nam drzwi do swojego świata. Szacunek dla inteligencji klienta i jego poczucia prywatnego terytorium może przynieść dobre wyniki. Wciąganie klienta na siłę do naszych strategii marketingowych z reguły jest krótkotrwałe. Poza tym nie ilość, ale
jakość kontaktów z klientem jest istotna.
Co oznacza zwiększenie inteligencji emocjonalnej?
Można nauczyć się czytania emocji swoich klientów.
Inteligencja emocjonalna to zdolność do interpretowania emocji swoich klientów, a następnie wykorzystywania tych informacji w celu dostosowania emocjonalnego w sytuacji sprzedaży. To może pomóc, aby klient czuł się doceniony. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Chrisa Blockera, asystenta profesora marketingu z Baylor University coraz więcej badań potwierdza, że sprzedawcy z wysoką inteligencją emocjonalną uzyskują lepsze wyniki i mają więcej lojalnych klientów. Będąc też w stanie rozpoznać swoje emocje mogą pomóc dostosować swoją reakcję emocjonalną i zbudować lepsze relacje z klientem.
Niebezpieczne związki?
Słowo „związek” w tytule ankiety nie może nieść konotacji ze związywaniem się w sieć niepotrzebnych emocjonalnych uzależnień klienta od siebie i naszego produktu. Jak pokazują badania wielu klientów jest zmęczonych ciągłym nagabywaniem i próbą przywiązania emocjonalnego do usług. Obalenie tego mitu może pomóc w budowaniu trwałych, ale też zdrowych relacji z klientem. Inteligencji emocjonalnej w marketingu poświęca się coraz więcej uwagi w ostatnich latach, w szczególności w zakresie, jak ona pomaga w sytuacji sprzedaży. Duże firmy – takie jak Coca Cola i American Express sporo inwestują w szkolenie swoich sprzedawców w zakresie inteligencji emocjonalnej.
Zwiększenie inteligencji emocjonalnej nie oznacza jednak, że musisz nieustannie prześladować swoich klientów pytaniami typu: „Jak to odbierasz?”, „Jak się Pan z tym czuje?”. To się dzieje w sposób o wiele bardziej subtelny, na innym poziomie.