Rola płacy zasadniczej

 

Rolą płacy zasadniczej jest przyciągnięcie pracowników do firmy oraz spowodowanie, by w niej zostali. Odpowiednia płaca zapewnia pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, czyli według teorii Maslowa zaspokaja jego podstawowe potrzeby. Jednak jak pokazują badania, płaca zasadnicza nie ma bezpośredniego powiązania z efektami pracy. Jednak to ruchoma część wynagrodzenia oraz pozapłacowe formy premiowania pobudzają do efektywniejszej pracy.

Niestety w przeciętnej firmie systemy wynagrodzeń są często niejasne, nie sprecyzowane i niezrozumiałe dla pracowników. Przełożeni nagradzają i karzą „na chybił trafił”, nie znając oczekiwań i potrzeb swoich pracowników.

Dobrą okazją do poznania potrzeb i oczekiwań pracowników jest okresowa ocena pracownika. Jej podstawowym celem jest stworzenie warunków pełniejszego rozwoju pracowników. Przy przeprowadzaniu takiej oceny pracodawca czy przełożony może zapytać pracownika o wszystkie problemy, które wpływają na jakość jego pracy, o wszystko, co według niego wpływa na jego efektywność.

Taka rozmowa pobudzi zaangażowanie pracownika, określi krytyczne obszary jego pracy oraz niezbędne potrzeby szkoleniowe, pozwoli poznać źródła motywacji. Nawet jeśli przedsiębiorstwo nie stosuje u siebie Systemu Okresowych Ocen Pracowniczych, to każdy przyzna, iż rozmowa jest najprostszym i najtańszym sposobem, aby przełożony poznał poziom motywacji pracownika i określił sposoby jej wzmocnienia.

Pracownicy są motywowani do pracy nie tylko poprzez nagrody zewnętrzne tj. płaca, premia, sprzęt służbowy, awans, ale także poprzez nagrody wewnętrzne. Cóż to takiego? Otóż nagrodą może być również satysfakcja z pracy, zainteresowanie nią, możliwość rozwoju czy autonomia działania. Dobry menadżer wie, że efekt synergii między obiema rodzajami nagród będzie prowadzić do wzmocnionej motywacji do pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*