System motywowania


Wasze zarobki wcale  nie zależą od pracodawcy. On tylko nimi zarządza. Wasze zarobki zależą od tego, co wyprodukujecie.
 Henry Ford

Aktualna wysoka stopa bezrobocia oraz trudności w znalezieniu pracy rzutują na postawy pracodawców oraz kandydatów do pracy. Samo posiadanie pracy stało się znacznym motywatorem.

Konsekwencją tego stanu rzeczy może być np. akceptacja bardzo niskich wynagrodzeń w porównaniu do posiadanych umiejętności. Oczywiście wynagrodzenie nie jest jedyną potrzebą pracowników. Jednak jest potrzebą elementarną, przyczyną podejmowania pracy w ogóle.

Problemem jest to, że firmy często nie analizują wszystkich potrzeb i nie uwzględniają ich przy konstrukcji systemu motywacyjnego. Duże znaczenie mają oddziaływania pozafinansowe, które są mniej kosztowne dla firmy oraz trafniej docierają do pracowników.

Umiejętność motywowania podwładnych jest ważną umiejętnością szefa oraz kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Odpowiednie skonstruowanie systemu motywacyjnego jest jednak sprawą bardzo trudną. Nie ma prostych odpowiedzi i gotowych recept. Kluczową może okazać się indywidualizacja systemu motywacji.

Jakie czynności powinien podjąć przełożony, by odpowiednio zmotywować pracowników? Powinien rozpoznać kwalifikacje, potrzeby oraz aspiracje pracowników i na tej podstawie ustalić płacę podstawową oraz inne świadczenia zależne od rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacji. Ważne jest informowanie pracowników odnośnie zasad i procedur obowiązujących w firmie oraz należyty pomiar efektów pracy. Szef musi pamiętać, że motywacja pozytywna daje pracownikom możliwość doskonalenia się zawodowego, natomiast motywacja negatywna pobudza do pracy jedynie poprzez poczucie zagrożenia a w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia efektywności działań pracownika, zmniejszenia jego poczucia własnej wartości oraz spadku ambicji. Poza tym, jak wiemy przykład idzie z góry, tak więc zmotywowany szef to zmotywowani pracownicy.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*