10 żelaznych zasad rozmowy kwalifikacyjnej cz. 1

klamstwo-rozmowa-kwalifikacyjna

Poznajcie 10 zasad rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki którym dobrze wypadniecie przed pracodawcą lub rekruterem i zdobędziecie pracę, o którą się ubiegacie.

Zasada nr I – Wygląd

Zasada najbardziej oczywista, ale jednocześnie najważniejsza. W myśl przysłowia „jak cię widzą, tak cię piszą”, powinniśmy zadbać o kilka kwestii związanych z ubiorem. Po pierwsze należy dobrać go w zależności od branży i stanowiska, na które aplikujemy. Strój musi być schludny, czysty, bez śladów kurzu ani żadnych plam. Jeżeli mamy do czynienia z luźną firmą, np. z branży IT, gdzie nie jest kładziony zbyt duży nacisk na out fit w pracy, powinniśmy jednak pojawić się w eleganckim ubraniu na rozmowie.

 

Zasad nr II – Punktualność

Nigdy, nigdy, przenigdy nie możemy się spóźnić na rozmowę kwalifikacyjną. Przed wyjściem na rozmowę powinniśmy przewidzieć możliwość utknięcia w korku albo inne niespodziewane wydarzenia. Lepiej postać kwadrans przed biurem przyszłego pracodawcy, niż, wpaść na rozmowę nie tylko spóźnionym, ale i spoconym.

 

Zasada nr III -Entuzjazm

Energia i entuzjazm kandydata budzą również w rekruterze pozytywne odczucia. Powinniśmy pamiętać by nasz entuzjazm pokazywać. Poczynając od mocnego i pewnego uścisku dłoni, po ton głosu, wyrazisty sposób mówienia, oraz postawę. Nawet jeśli w środku drżymy, na zewnątrz musimy być bez skazy.

 

 Zasada nr IV – Przygotujmy się

Zawsze warto mieć ze sobą teczkę, w której mamy dodatkową kopię naszego życiorysu zawodowego, dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz kartkę, na której będziemy mogli zrobić notatki, jeśli to konieczne. Nie zapominajmy też o długopisie. Trochę niezręcznie będzie go pożyczać od rekrutera. Może on też sobie pomyśleć, że jednak przyszliśmy nieprzygotowani.

 

 Zasada nr V – Wiadomości o firmie

 Przed rozmową kwalifikacyjna zawsze powinniśmy odrobić naszą „pracę domową”. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, produktach, usługach, klientach a nawet konkurencji. Da nam to przewagę nad innymi kandydatami oraz możliwość partnerskiej rozmowy z rekruterem. Jeśli to możliwe powinniśmy też dowiedzieć się jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie. Da nam to szanse dopasowania stroju oraz zachowania, tak by lepiej się do tej kultury dopasować

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*