Mobbing – kiedy mamy z nim do czynienia

943238_175797382579519_1313246734_n

Szef jest wiecznie z Ciebie niezadowolony i okazuje to w niegrzeczny sposób? A może zadania, które ci przydziela, nigdy nie dorównują twoim kwalifikacjom zawodowym? Albo jeszcze inaczej – daje ci ich zawsze o wiele więcej niż innym? A ty – aby wywiązać się ze służbowych obowiązków, siedzisz w firmie po godzinach i zaniedbujesz rodzinę. Firmowe życie nie zawsze jest sprawiedliwe – tak to sobie tłumaczysz. Zastanów się jednak i przeanalizuj zachowanie swego firmowego ciemiężyciela. Być może jesteś ofiarą mobbingu.

 

Niestety, mobbing stał się bardzo popularnym słowem. Niestety – bo m.in. przez nieodpowiedzialne jego używanie bardzo trudno jest udowodnić, że mamy do czynienia właśnie z tym zjawiskiem. Czasem wystarczy niewielki konflikt pomiędzy współpracownikami, trochę złych emocji i podniesiony głos i już jedna ze stron uważa, że jest mobbingowana.

 

Według Kodeksu Pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go

lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

 

Co ważne – mobbingiem nie można nazwać jednorazowego działania. Mobbing to działanie długotrwałe (przynajmniej pół roku) i systematyczne (przynajmniej raz w tygodniu). Mobbingiem nie jest też dyscyplinowanie całego zespołu pracowników. Za mobbing nie możesz uznać też polecenia przełożonego, które po prostu ci się nie podoba.

 

Mobberem może stać się jednak nie tylko szef czy bezpośredni przełożony. Równie dobrze może to być współpracownik, grupa współpracowników czy nawet podwładny. Mobbing tak trudno udowodnić dlatego, że chodzi tu przede wszystkim o atmosferę, jaka wytwarza się wokół pokrzywdzonego. Często chodzi o plotki, o wykluczenie pokrzywdzonego z życia firmy, o niezauważanie go na przykład przy przydzielaniu kluczowych zadań czy realizacji systemów motywacyjnych w firmie. Mobbingiem może też być notoryczne obwinianie pracownika o sprawy, za które nie jest odpowiedzialny.

 

Mobbing bardzo trudno jest udowodnić. Jak walczyć o sprawiedliwość i szacunek w firmie – w następnym odcinku.

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*