Mobbing w pracy- jak mu zapobiegać?

mobbing4

      Słowem wstępu pozwolimy sobie zacząć od przybliżenia definicji mobbingu. Termin ten wywodzi się z języka angielskiego od wyrazu “mob”, oznaczający tłum, natłok, obleganie i napastowanie. Innymi słowy jest to po prostu prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. W odniesieniu do środowiska firmy mobbing zazwyczaj ma na celu lub skutkuje: poniżeniem, ośmieszeniem, zaniżeniem samooceny lub wyeliminowaniem albo odizolowaniem pracownika od współpracowników.

 

Mobbowanie wywiera niszczący wpływ na kontakty zawodowe ofiary oraz jej pozycję w środowisku pracy. Z tego powodu jest on zjawiskiem niemile widzianym w organizacji. Niestety jest to zjawisko niezwykle trudne do zdiagnozowania i uchwycenia, jednak można wyróżnić zasadnicze kryteria zjawiska, umożliwiające jego identyfikację. Należą do nich między innymi ciągłość i długotrwałość zjawiska, nierównorzędność pozycji sprawcy i ofiary- mobber zazwyczaj ma zdecydowaną przewagę nad swoją ofiarą. Całość ma zwykle charakter niszczycielski, a podłożem tych działań często jest chęć uzyskania przez sprawcę określonych korzyści.

 

Ogół mobbingu jest tym gorszy, że pracownicy pozostają najczęściej biernymi świadkami aktów przemocy psychicznej, co ugruntowuje te działania w organizacji. Jak łatwo jest się domyślić, skutkiem powyższego zjawiska jest obniżenie efektywności pracownika, zmniejszenie jego motywacji i -często- zwiększenie problemów w komunikacji ofiary z pozostałymi pracownikami. A wszytsko to nieuchronnie prowadzi do niedokładnego wykonywania obowiązków, czyli po prostu działa destruktywanie na firmę.

 

Teraz kluczowe pytanie- jak się uchronić przed mobbingiem? O ile uchronienie się przed jego rozpoczęciem w organizacji jest stosunkowo trudne, o tyle większość przypadków mobbingu można stosunkowo łatwo rozpoznać i jest to z pewnością wykonalne dla większości menedżerów i specjalistów ds. Personalnych. Dodatkowo istnieją szkolenia antymobbingowe dla pracowników. Mobbing można zwalczyć, ale szkody przez niego dokonane mogą być ciężkie do odwrócenia, dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie i usunięcie.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*