Motywacja w firmie

motywacja

Motywacja jest to stan wewnętrzny człowieka mający odzwierciedlenie w… no właśnie, w czym? Jak się okazuje, często to ona odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu firmy w dobrej kondycji. Jak to wygląda w praktyce i jak ustrzec się przed jej spadkiem w firmie? Biorąc pod uwagę, że większość europejskich firm ma problem z motywowaniem pracowników, w szczególności w okresach spowolnienia gospodarczego, jest to temat godny omówienia. Motywowanie to oddziaływanie na pracowników poprzez formy i środki, a jej istotą jest kojarzenie subiektywnych dążeń pracowników z procesem realizacji zadań organizacji.


Jakie to środki?

Od razu nasuwa się na myśl- pieniądze. Otóż tak. Jest to główny, najbardziej motywujący czynnik dla pracownika. W niejednej publikacji i badaniach zostało pokazane, że sumienność, jak i odpowiedzialność za wykonywane funkcje związana jest bezpośrednio z zarobkiem, czy też uzyskiwanymi premiami finansowymi. Oczywiście, istnieje wiele innych sposobów motywowania.


Pierwszorzędnie- pracownik musi mieć wytyczony cel swojej pracy i widzieć, że to co robi jest potrzebne i zauważane przez przełożonego. Dlatego kontrolowanie jego poczynań nie powinno wiązać się wyłącznie z negatywną krytyką, ale gdy tylko się da- konstruktywną pochwałą. Człowiek nie lubi stać w miejscu, dlatego jasno wytyczona ścieżka kariery daje dużą motywację do zwiększania efektywności pracy, chęci bycia osobą godną awansu. Z tego powodu najróżniejsze szkolenia dają pracownikowi poczucie bycia częścią firmy, a nie tylko odgrywania trzecioplanowych ról. To jest ważne- perspektywy! Gdy nasz podwładny ich nie widzi, nie ma również ochoty i motywacji, by w jakikolwiek sposób się starać.

 

Równie wiele możemy osiągnąć, dzięki stworzeniu w firmie dobrej atmosfery, gdzie na pracownika nie jest wywierana destrukcyjna presja i związany z nią stres. Co ważne, wszystko to są środki i formy, nie wymagające wielkich nakładów finansowych, a jedynie przyjęcie odpowiedniej postawy wobec pracownika. Trzeba się ustrzegać także przed zwolnieniami w firmie i redukcjami wynagrodzeń, gdyż może to przynieść większą stratę niż oczekiwane korzyści. Wysoki poziom zaangażowania i wydajności pracowników jest głównym składnikiem wyniku finansowego firmy, dlatego tak ważne jest, by przeprowadzać szeroko rozwinięte programy motywacyjne. Trzeba pamiętać, że podstawą sukcesu jest plan, a powodzenie jego realcji zależy w dominjącej części od ludzi.

 

Komentarze

  1. Czytacz | 2013-01-10 02:27

    Zgodzę się z faktem, że główny motywator to pieniądze :p

  2. zrozumludzi | 2013-01-10 11:08

    Pieniądze oczywiście, gdy faktycznie za lepszą pracę, sukcesy, dostaje się więcej, to bardzo motywuje. Ale równie ważne jest ogólne potwierdzenie dobrej roboty np. dobre słowo od zwierzchnika.
    I atmosfera. Często więcej czasu spędza się w pracy niż w domu, dlatego warto zbudować przyjazne środowisko i dbać o motywację zespołu.
    Niestety mało pracodawców rozumie, że zadowoleni pracownicy zarobią dla firmy 3 razy więcej niż niezadowoleni.
    Władza to władza, a daj palec to rękę weźmie.. Trzeba się unieść ponad takie myślenie.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*