Outplacement cz.II

outplace

Zwolnienia z firmy nigdy nie należą do łatwych, ani dla pracowników, ani też dla pracodawców. Ci drudzy, często zmuszeni do redukcji etatów, stanowisk, starają się jednak stwarzać jak najlepsze warunki odejścia dla swoich pracowników. Z tego właśnie powodu coraz to większa ilość firm poszukuje usług outplacementu. Polega ona na kompleksowym, a zarazem zindywidualizowanym wsparciu dla zwalnianych pracowników. Jak działa w praktyce i czy warto po taką pomoc zasięgnąć?

 

Outplacement z reguły powinien charakteryzować się dwoma cechami. Pierwszą z nich jest kompleksowość, w ramach której obejmuje wszystkie usługi rynku pracy, do których zaliczyć należy wsparcie, doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy i szkolenia.  Drugą cechą jest podejście indywidualne do każdej zwalnianej osoby. Te cechy gwarantują, że pracownik decydujący się skorzystać z tego programu, otrzymuje gruntowną pomoc w znalezieniu nowej pracy. Podstawą są indywidualne konsultacje z doradcą. Są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla nas samych. Skierowane są one do naszych potrzeb, ustalane są nasze umiejętności i predyspozycje. Pracownik nie powinien ograniczać się do szukania pomocy w napisaniu odpowiedniego życiorysu. Podczas indywidualnych konsultacji mamy okazję popracować nad swoimi słabszymi stronami i wyeksponować te mocne. Dodatkowo doradca pomoże nam zaplanować nowe rozwiązania i pomysły na przyszłość, a jak wiadomo planowanie jest kluczem do sukcesu. Przydatnym okazać może się również zasięgania informacji odnośnie rynku pracy. Wiele informacji może być trudne bądź wręcz niemożliwe do znalezienia, jeśli będziemy działać na własną rękę. Musimy pamiętać, że doradca jest dobrze zorientowany na obecną sytuację na rynku pracy. Dodatkowo program oferuje nam zaplecze administracyjne, do których zaliczyć można dostęp do komputera, Internetu czy drukarki, a także możliwość wglądu do najróżniejszych materiałów szkoleniowych. Ważną częścią programu outplacementu są warsztaty grupowe, które umożliwią nam zdobycie informacji na temat rynku pracy , metod i technik jej poszukiwania, a także tegoę jak założyć własną firmę.

 

Outplacement jest zdecydowanie dobrym narzędziem do pomocy zwolnionym pracownikom. Nie tylko jest dla nich wsparciem psychologicznym w sytuacji ciężkiej, jaką jest utrata pracy, ale również pozwala dostrzec nowe horyzonty, nowe perspektywy. Niezwykle ważne jest dla każdego z pracowników to, że każdy jest traktowany indywidualnie, na swój sposób unikatowo. Dlatego niezależnie od tego, co sądzimy o outplacemencie, każdy zwolniony powinien spróbować zasięgnąć porady u profesjonalisty. Spotkanie takie może okazać się niezwykle owocne, a dla niektórych będzie szansą na nową ścieżkę zawodową.

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*