Outplacement cz.I

outplace

W życiu czasami bywa tak, że przychodzi nam się zmierzyć z faktem zwolnienia z pracy. W większości przypadków ma ono na nas działanie negatywne, a jeżeli okres bezskutecznych poszukiwań nowej pracy się wydłuża – wręcz destruktywne. Na szczęście firmy coraz częściej oferują swoim byłym pracownikom tzw. outplacement, czyli najprościej rzecz ujmując, pomoc przy poszukiwaniu nowej pracy. Jak ona wygląda i czy warto z niej skorzystać?

 

Po tym, jak stracimy pracę, życie ulega diametralnej zmianie. Nasze rutynowe wstawanie przestaje obowiązywać. Nie mamy przymusu do tego, by gdzieś wyjść, a poszukiwanie nowej pracy się wydłuża. Atakują nas pesymistyczne informacje o braku miejsc pracy w naszym zawodzie, niskie pensje przy wysokich wymaganiach. Zaczyna się problem, gdyż nie wiemy jak myśleć o przyszłości. I właśnie dlatego firma przychodzi nam z pomocą, oferując outplacement. Coraz powszechniej towarzyszy ona zwolnieniom.  Program ten umożliwia skorzystanie z pomocy profesjonalnych doradców i zaplanowanie dalszej drogi zawodowej. Pomaga nam przygotować się do walki o nowe miejsce pracy. Mimo, że możemy sądzić, iż poradzimy sobie sami, skorzystanie z dodatkowych porad bez wątpliwości przyniesie nam korzyść. Doradcy posiadają szeroką wiedzę na temat rynku pracy i tego, co się na nim w danej chwili dzieje, dlatego czasem warto poświęcić swój wolny czas, którego jakby nie patrzeć po zwolnieniu mamy dużo więcej. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że pomogli oni wielu innym ludziom i nie ma podstaw, by twoim przypadku było inaczej. Doradca ułatwi nam zbudowanie naszej ścieżki życiowej, opartej na indywidualnych umiejętnościach i predyspozycjach. Dodatkowo nakieruje nas na to, co powinniśmy zmienić, zrobić, by zwiększyć swoje szanse w zdobyciu nowej pracy. Musimy pamiętać, żeby nie ograniczać tego czasu wyłącznie do napisania estetycznego życiorysu, powinniśmy go również wykorzystać na pracę nad samym sobą. Dzięki rozmowie z doradcą dowiemy się wielu informacji o rynku pracy. Ponad 60% są to informacje niejawne, których sami nie będziemy w stanie znaleźć. Podczas programu outplacementowego uzyskujemy dostęp do wielu publikacji, raportów dotyczących poszczególnych zawodów, a czasem nawet baz potencjalnych pracodawców.

 

 

Fakt istnienia outplacementu w firmach powinien być przyjmowany przez pracowników pozytywnie. Jednym z motywów skłaniających pracodawców do poszukiwania takiej usługi jest chęć pomocy wieloletnim pracownikom, z którymi trzeba się rozstać. Rozmowy z doradcami z pewnością zniwelują negatywne efekty zwolnienia, a otrzymane podczas nich informacje pomogą nam w pełni zorientować się na rynek pracy i szybciej dotrzeć do nas interesujących ofert.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*