Polacy w pracy

Jak oceniamy różne zachowania pracowników?

Czy Polacy dbają o pracę? Na marginesie – bezrobocie w Polsce wynosi 13,5%.

To pytanie zadali sobie analitycy z CBOS. Pytając o różne sytuacje w życiu zawodowym oraz badając stosunek do różnego rodzaju zachowań w pracy uwzględniono kwestie, które mogą być interpretowane co najmniej jako niesumienne, jak i takie, które są postrzegane jako swoista nadgorliwość.

Okazuje się, że bez względu na rodzaj kontrowersji niemal wszystkie zachowania, które zbadano, spotykają się raczej z dezaprobatą niż akceptacją. Wyjątek stanowi kwestia dobrowolnego, bezpłatnego wykonywania zadań nienależących do obowiązków danego pracownika oraz odmowa wykonania poleceń wykraczających poza zakres obowiązków, chociaż pozostających w granicach jego możliwości-są one nieznacznie częstsze niż potępienie.

Polacy powszechnie potępiają przychodzenie do pracy po spożyciu alkoholu. Zdecydowanie negatywnie oceniają „załatwianie” zwolnienia lekarskiego pomimo dobrego stanu zdrowia (94%).

Z kolei co dziesiąty respondent wyraża zgodę na załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy, a co ósmy(12%) akceptuje tzw. dorabianie do pensji w czasie przeznaczonym na realizację swoich obowiązków zawodowych.

Co siódmy ankietowany uznaje za dopuszczalne spóźnianie się do pracy oraz korzystanie ze służbowego telefonu, faksu, papieru bądź innych materiałów w celach prywatnych.

Minimalnie większą grupę (17%) stanowią ci, którzy z pobłażaniem odnoszą się do brania dodatkowych pieniędzy za zrobienie czegoś, co i tak należy do obowiązków danego pracownika. Jednocześnie „branie pracy do domu” bez dodatkowego wynagrodzenia oraz rezygnacja z przerw przysługujących w czasie pracy, w celu zwiększenia swojej efektywności, stają się normą i spotykają się z coraz bardziej powszechnym przyzwoleniem społecznym.

Komentarze

  1. Aleksandra | 2013-07-12 12:24

    Prosimy o odpowiedź na kilka pytań, które pozwolą nam lepiej dopracować koncepcję narzędzia umożliwiającego przeprowadzanie business case’ów oraz optymalizacji współpracy w nauce pomiędzy studentami.

    Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1giay_QsUm2ZfRLXy9p5_OC94Gp1p56WhRGkLQkEeIws/viewform?pli=1

  2. Karolina | 2013-08-26 10:30

    Polacy są bardzo doceniani jako pracownicy za granicą. Robią szybko, dokładnie i długo. Może jest to związane z wynagrodzeniem, które ich motywuje.

  3. Gośka | 2013-09-14 02:40

    Jest to również związane z tym, że łatwiej za granicą opuścić swoje poczucie wartości i wyższości. Pieniądze nie są może głównym motywatorem, ale często celem pracy. Po prostu.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*