Seniorzy w pracy. Sinusoida pokoleń w pracy – Odsłona I

3344662-seniorzy-przed-komputerem-300-227

Motto na dziś: Źle jest mieszać ze sobą różne wina, ale stara mądrość doskonale się miesza z nową – Bertold Brecht

Od 2013 roku nastąpić ma stopniowe zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet oraz podwyższenie go do 67 roku życia. Zmiana ma następować co 4 miesiące o 1 miesiąc w górę. Wg BKL(Bilans Kapitału Ludzkiego) z 2013 roku wskaźniki zatrudnienia dla starszych pokoleń Polaków na tle Europy wypadają bardzo niekorzystnie.

Do 2050 r. w Polsce ubędzie 4 mln obywateli, a wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi – czyli stosunek liczby osób w wieku 65 lat i więcej do osób w wieku 15–64 lata – wzrośnie do 53%. Sprawi to, że Polska stanie się jednym  z najstarszych wiekowo krajów w Europie. W praktyce jedna trzecia obywateli będzie miała więcej niż 65 lat. Z kolei zasoby siły roboczej zmniejszą się blisko o jedną trzecią, czyli o 7,5 mln.

Warto odnotować, że w 2011 roku w Polsce wskaźnik zatrudnienia mężczyzn w wieku 50–64 lata wynosił 49%, natomiast w Unii Europejskiej 65%. Jednak wraz z wiekiem nie rośnie liczba bezrobotnych, rośnie niestety odsetek osób nieaktywnych zawodowo.

Od dawna psychologia i medycyna poszerzają naszą wiedzę na temat indywidualnych granic produktywności i zmian zachodzących wraz ze starzeniem się ludzkiego ciała i umysłu. Badania naukowe wskazują na spadek wielu zdolności natury ogólnej w starszym wieku i oczywiście nie ma wątpliwości, że zdrowie oraz szybkość i wiele innych fizjologicznych możliwości pogarszają się wraz ze starzeniem się organizmu.

W nowych warunkach, szczególnie w warunkach szybkiego postępu technologicznego, wymagających wysokich zdolności uczenia się i przystosowania, osoby starsze, mogą mieć więcej problemów i radzić sobie gorzej niż osoby w młodszym wieku. Jednak najistotniejszymi zasobami w wieku starszym jest doświadczenie, wiedza praktyczna i wiedza specjalistyczna. Sprawiają one, że starsi pracownicy stają się ekspertami w środowisku, które znają.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*