Seniorzy w pracy – w sieci stereotypów. Sinusoida pokoleń w pracy – Odsłona II

seniorzy

Stereotypy mogą doprowadzić do tego, że pominiemy umiejętności i mocne strony pewnych grup wiekowych.

Zdarza się na przykład tak, że młodsi pracownicy są pomijani, ponieważ wydaje nam się, że brakuje im doświadczenia i odpowiedzialności.

Podobnie bywa w przypadku starszych osób. Często uznajemy, że nie nadają się na stanowiska związane z nowymi wynalazkami czy technologiami, że są zbyt zaawansowani wiekiem. 

Jeśli ludzie stają się ofiarą dyskryminacji z powodu takich właśnie stereotypów, często odmawia się im równego i sprawiedliwego traktowania w wielu kwestiach, począwszy od zatrudnienia, poprzez szkolenia, skończywszy na awansach.

De facto Kodeks pracy zabrania nierównego traktowania ze względu na wiek już na etapie rekrutacji pracowników. Rozwój zawodowy i kształtowanie umiejętności powinno być dostępne w równym stopniu dla wszystkich pracowników, bez względu na wiek czy wyznanie.

Jeśli takie stereotypy decydują o tym, kto zostaje przyjęty do pracy lub awansowany, przestaje się postrzegać osoby jako indywidualność oraz nie zauważa się posiadanych przez ludzi umiejętności. To oznacza nie tylko niewłaściwe prowadzenie firmy, ale także jest niezgodne z prawem.

W grudniu 2006 roku wszystkie kraje należące do UE wprowadziły do swojego prawodawstwa przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji ze względu na wiek poprzez dyrektywę dotyczącą równości w zatrudnieniu (Employment  Equality Directive).

Stany Zjednoczone i Australia również od wielu lat posiadają podobne przepisy zakazujące dyskryminacji w tym zakresie. Wiele organizacji, głównie należących do ETNO koncentruje się na kwestii wieku pracowników. Na przykład firma TDC prowadzi usilne działania zmierzające do utrzymania oraz rozwijania umiejętności starszych pracowników, a także zapewnia system emerytalny, który jest zaplanowany i przystosowany do indywidualnych potrzeb. Takich dobrych praktyk potrzeba nam w budowaniu silnego grona pracowników w wieku starszym. A reforma emerytalna w Polsce wymusza dłuższą aktywność zawodową.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*