Wolne zawody cz.II

images

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o wolnych zawodach w mediach, o tym jakie niosą pozytywy i negatywy. Jednak faktem jest, że znaczenie i funkcje tych zawodów w gospodarce wolnorynkowej stale rosną. Czemu tak jest i jaką takie zawody niosą ze sobą przyszłość? Ze względu na ciekawe zmiany jakie wnoszą, warto się im trochę lepiej przyjrzeć.

 

 

Słowem wstępu wolny zawód jest pojęciem funkcjonującym w języku prawniczym, ale nie jest do końca sprecyzowane. Osoba pracująca w ten sposób, działa wyłącznie na własny rachunek, najczęściej w oparciu o samozatrudnienie bądź rozliczając się z klientami na mocy umów. Niezbędne jednak w wykonywaniu wolnych zawodów jest posiadanie wiedzy, wykształcenia lub uprawnień, by móc prowadzić działalność w danym zakresie. W zamian otrzymamy nienormowany czas pracy, bycie samemu sobie szefem i zarobki na takim poziomie, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć- pełna niezależność.

 

 

Niestety jak każdy zawód i wolny zawód podlega opodatkowaniu. W tym wypadku będzie to opłacana co miesiąc składka, na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Oczywiście, zależnie od tego co robimy, forma opodatkowania będzie różna. Ważne jest, by przed założeniem takiej działalności przekalkulować i mieć pewność, że nie będziemy zalegać składką na ZUS.

 

Wolne zawody obejmują wiele dziedzin, począwszy od handlu, poprzez działalność radcowską, medyczną, aż po wszelkiego typu projektowanie, grafikę i na programowaniu kończąc. O ile posiadanie kwalifikacji i wiedzy jest często niezbędne, o tyle są pewne działy, jak na przykład sprzedaż, gdzie wystarczy odpowiednia wiedza i intuicja by osiągnąć sukces. Daje to możliwości szczególnie tym, którzy nie posiadają tzw. „papierów”, a szukają szansy na dobry zarobek.

 

 

Tego typu działalność jest również bardzo korzystna dla firm, zlecających wykonywanie takim osobom różnych zleceń. One starają się jak najlepiej wykonać zlecenie, chcąc zyskać tym samym lepszą renomę i powiększając swoje portfolio, zaś firma uzyskuje bardziej zadowalający efekt często niższym kosztem, niż przy wyborze innej opcji.

 

 

Wolne zawody kuszą wizją nie tylko wysokich zarobków, ale również swobody i niezależności jaką ze sobą niosą. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu działalność nie jest dla każdego. Aby pracować na satysfakcjonującym poziomie zarówno dla klientów, jak i dla siebie, potrzebna jest ogromna samodyscyplina i determinacja do działania, a także skłonność do ryzyka.

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*