Wykształciuchy

Czy naprawdę zbyt wielu młodych zdolnych Polaków jest wykształconych? I jednocześnie bezrobotnych? Wg danych Eurostatu ponad 35% Europejczyków w wieku 30-34 lat ma wykształcenie wyższe. W Polsce jest to blisko 40%, ale do ponad 50% w Irlandii i Luksemburgu nam daleko.

W połowie lat 90. wyższe wykształcenie miało 6,8% ludności, policealne – 2,6%, średnie (ogólnokształcące, techniczne i zawodowe) – 50,5%, podstawowe – 33,7%, a niepełne podstawowe lub żadnego – 6,3%. Między 1988 a 2006 rokiem udział osób z wykształceniem wyższym w całej populacji zwiększył się z 6,5% do 14,6%.

Parytety bezrobocia

Około 32% w grupie badanych Polaków z wyższym wykształceniem to mężczyźni, a niemal 47% to kobiety. Generalnie kobiety z wyższym wykształceniem przeważają liczbowo nad mężczyznami, ale w naszym kraju ta różnica jest dużo wyższa od średniej unijnej, która wynosi 8,4%.

Co dziewiąty bezrobotny w Polsce ma dyplom wyższej uczelni. Osób z wyższym wykształceniem, a jednak bezrobotnych, jest coraz więcej w Europie.

Edukacja w cenie na tym terenie

Ilu Polaków przerywa edukację? Czy jest to całe mnóstwo?

W Polsce niewiele ponad 5,5 % osób w wieku 18-24 lata przerwało naukę. W Unii Europejskiej średnio 13 %. Przy czym w Hiszpanii najwięcej osób, bo prawie ¼ przerwała naukę.

Jednak to mężczyźni częściej są w tej grupie. Wyjątek stanowi Bułgaria, gdzie to kobiety poddają się szybciej.

Dla naszego pokolenia jest to ważne, żeby starać się o jak najlepszą pracę dla siebie. Wyższe wykształcenie może być taką furtką, która może pozwolić nam na lepiej płatną pracę – mówi 26-letni Mateusz, grafik w firmie planowanieonline.

Komentarze

  1. Misiek, zanim zaczniesz się produkować – sprawdź dokładną definicję słowa „wykształciuch”, inaczej wyjdziesz tak jak wyszedłeś.

  2. Wykształciuch, a także wykształceniec – pejoratywne, ironiczne określenia osób posiadających formalnie wyższe wykształcenie, ale postrzeganych jako niespełniające wymogów koniecznych do osiągnięcia statusu inteligenta. Dziękujemy za komentarz. Rozumiemy Pana intencje, ale wymowa bloga jest oczywista, szczególnie zastosowanie tytułu przez corywritera. Polecamy „Inny słownik języka polskiego”. Szczególnie zastosowanie zwrotu „Misiek”.

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*