Zarządzanie pracą i stresem w miejscu pracy – odsłona I

634969688279262901

Podczas gdy czasami stres w miejscu pracy jest normalny, a nawet potrzebny, to nadmierny stres może zaburzać wydajność i wpływać na  zdrowie fizyczne i emocjonalne. I zdolność do radzenia sobie z nim może oznaczać różnicę między sukcesem lub porażką. Nie oszukujmy się – nie możesz kontrolować wszystkiego w swoim środowisku pracy , ale to nie znaczy, że jesteś bezsilny, nawet gdy utkniesz w trudnej sytuacji . Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy nie musi oznaczać ogromnych zmian lub przewartościowania  ambicji zawodowych. Raczej chodzi o skupienie się na jednej rzeczy , która jest zawsze w obrębie twojej kontroli: Ty.

  • Znaki ostrzegawcze
    Można określić główne oznaki i objawy nadmiernego stresu w miejscu pracy. Ogólne symptomy mogą być różne i oznaczać nie tylko zbyt silny stres. To:
    uczucie niepokoju , drażliwość lub depresja
    apatia, utrata zainteresowania pracą
    problemy ze snem
    zmęczenie
    problemy z koncentracją
    napięcie mięśniowe lub bóle głowy
    problemy żołądkowe
    wycofanie społeczne

utrata popędu seksualnego.

Twoje emocje są zaraźliwe, a stres ma wpływ na jakość interakcji z innymi. Im lepiej radzisz sobie w zarządzaniu swoim stresem, tym lepiej możesz pozytywnie wpływać na ludzi wokół ciebie, ale też mniej innych ludzi będzie miało negatywny wpływ na ciebie.

Radzenie sobie ze stresem pracy w dzisiejszym niepewnym klimacie nie jest łatwe. 
Wielu pracowników na całym świecie ( ale – uwierzcie mi – również pracodawców, którzy nie są przecież cyborgami)  wciągniętych w problemy globalnej gospodarki może poczuć się jak emocjonalni roller coasterzy. Zwolnienia, cięcia budżetowe, nastawienie na wynik powoduje  zwiększony strach, niepewność i większy stres.

Ponieważ wzrost stresu w pracy w czasach kryzysu gospodarczego jest nieodzowny, ważne jest, aby nauczyć się nowych i lepszych sposobów radzenia sobie z presją.

 

Komentarze

  1. Honorata | 2013-10-02 08:56

    Pozytywny stres może dodać radości i ochoty do naszego życia, a pewna ilość stresu nawet nam dobrze służy.

  2. Honorata | 2013-10-02 08:58

    Nie powinniśmy eliminować stresu, lecz nauczyć się jak sobie z nim radzić, i jak go wykorzystać, by nam pomagał.

  3. Honorata | 2013-10-02 08:59

    najlepiej znaleźć optymalny poziom stresu, który by nas motywował, a nie przytłaczał.

  4. Waclaw Jarząbek | 2013-10-02 08:59

    Ja uważam, że stres nie wnosi do naszego życia nic, prócz siwych włosów, nerwów i zawału. Dlatego po co się stresować? Łączmy się w pracy bezstresowej.

  5. Ewa1977nn | 2013-10-03 04:51

    Tak napisali w tym blogu, że trochę stresu jest wskazane. Moja praca mnie dobija, bo ludzie są straszni. Ale to jeszcze nie stres. Kiedyś to miałam stresującą robotę – kasa w supermarkecie. Jadą po człowieku jak po burej suce, klientki, kierowniczka. A ty musisz się uśmiechać.

  6. Wypłosz | 2013-10-04 08:50

    Ja wam powiem jedno. Wojsko uczy cierpliwości i pokory … a także odporności na stres !!! Tak, więc pobory wojskowe WRÓĆ

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*