Zmiana pracy

253233_170978546394736_40644621_n

Jak dzisiaj patrzymy na ludzi, którzy są skłonni zmieniać pracę? Zależnie od tego, jakie są okoliczności, ale też jaka jest motywacja do zmiany pracy. W ciągu ostatnich pięciu lat prawie jedna trzecia (31 %) dorosłych i zawodowo aktywnych Polaków zmieniła pracę, jak mówi raport CBOS-u opublikowany już w roku 2013. I przynajmniej dwa razy ta grupa respondentów zmieniała pracę w przeciągu tych pięciu lat.

 Z czego to wynika? Jest to zapewne podyktowane szukaniem zaspokojenia naszych potrzeb. Każdy pracownik próbuje znaleźć dla siebie jak najlepsze miejsce. Realizuje swoje wymagania wobec pracy idąc zapewne instynktownie za wyznaczoną chociażby przez założenia Abrahama Maslowa piramidę potrzeb. Na jej szczycie jest oczywiście potrzeba samorealizacji, którą może zaspokoić m. in. odpowiednia praca. Wyrażamy wówczas swój własny potencjał i usiłujemy swoje możliwości rozwijać. Oczywiście, o ile pozostałe potrzeby są zaspokojone. Zastosowanie tej teorii nie jest zasadą ogólną, mającą zastosowanie w przypadku wszystkich osób. Tym niemniej samorealizacja jest jedną z najwyżej postawionych w hierarchii potrzeb.

Samorealizacja oznacza zaspokojenie potrzeb poznawczych – czyli zarówno ogólnie pojmowanego zdobywania wiedzy, rozumienia i poznawania nowości. Czy praca nam to daje? Czy nasza obecna praca nam to daje? Mamy dach nad głową, nasza praca jest dość dobrze opłacana, pracodawca nas ubezpieczył, ale ciągle nam czegoś brakuje. Jak określić nasze zadowolenie z pracy? Wystarczy sięgnąć po test psychologiczny, który pomoże nam zrozumieć siebie w naszym środowisku pracy. I pośrednio może wpływać na naszą decyzję związaną ze zmianą pracy.

Czasami aż tak radykalne kroki, jak zmiana pracy nie są potrzebne. Może warto czasami poprosić szefa o szczerą rozmowę, wyznaczenie ścieżki rozwojowej, zmianę obowiązków. Nasz przełożony też zapewne nie pracuje jak przysłowiowy automat, może też szuka w sobie i innych różnorodnej motywacji.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój email nigdy nie będzie publikowany. * - pole wymagane

*
*